Kot w dom, Pan w dom - część 2

by 11:54 0 komentarze
Było już o zabezpieczaniu rzeczy przed nowym przybyszem, ale tak właściwie czego mu jeszcze potrzeba? Gdzie to postawić, jak wprowadzić kota do domu? Na te pytania postaram wam się opowiedzieć w tym poście, zapraszam do lektury





LISTA NAJWAŻNIEJSZYCH RZECZY:

1. KUWETA
Kuweta należy do podstawowego wyposażenia, które przez następny okres czasu będzie naszą codziennością. Warto zakupić kuwetę zanim przyjedzie do nas kotek i usytuować ją tak, by nie zawadzała i by kot chętnie z niej korzystał - nie może ona stać w miejscu często uczęszczanym, w miejscu trudno dostępnym, zbyt blisko miejsca, w którym kot je/sypia. Wedle naszego uznania możemy wybrać kuwetę odkrytą lub kuwetę zamkniętą, samoczyszczącą, bezżwirkową lub ekologiczną. Świeżo upieczonemu właścicielowi przyda się także łopatka do wybierania odchodów.

2. ŻWIREK
Na rynku mamy bardzo duży wybór żwirków, warto jednak zapytać hodowcę lub poprzedniego właściciela malucha, z jakiego dotychczas żwirku kot korzystał. Przestawienie kota na nowe podłoże nie zawsze jest trudne, chodź niektóre futra nieco przy tym protestują.

My aktualnie używamy żwirku słomianego i silikonowego, mając przy tym 4 kuwety, więc 2/2.
Słomiany sprawdza się całkiem nieźle i nawet wybredny Pampuch go zaakceptował.

Aktualnie dostępne na rynku; 
  • żwirek silikonowy  - pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy, do tego nie kurzy się, jest lekki i w większości wypadków można spłukiwać go w toalecie. Jednak nie wszystkie koty go akceptują, dodatkowo szeleści pod łapkami 
  • żwirek betonitowy - skutecznie wchłania wilgoć, dostępne są różne wersje zapachowe, jest wszędzie do kupienia, jednak niektóre mocno pylą, zbrylony żwirek może przywrzeć do ścian kuwety i ma małą wydajność
  • żwirek roślinny - jest biodegradowalny, więc dobry dla osób wiodących eco styl życia, większość z nich można spuszczać w toalecie, nie ma wpływu na zdrowie kota, nie kurzy się, nie wydziela zapachu, ale nie jest wszędzie dostępny, i łatwo przywiera do kocich łapek.


3. MISKI 
Tu także jest kilka typów dostępnych na rynku, jednakże kota raczej nie będzie obchodziło z jakiego tworzywa są miski. Do wyboru zwykle są plastikowe, ceramiczne i metalowe. Mogą być na podwyższeniu, mogą być podwójne, a nawet automatyczne, co wybierzemy to już indywidualna decyzja.

Moim zdaniem, najlepiej sprawdzają się miseczki ceramiczne, gdyż są łatwe w utrzymaniu czystości, koty ich nie przepychają i trudno je uszkodzić. 
Każdy z kotów ma swoją miskę, a poidełko z wodą znajduje się nieopodal. Rozmyślam nad zakupem fontanny, ale to w swoim czasie.

4. KARMA
Karma zawsze powinna być wysokomięsna, najlepiej gdy od samego początku będzie to karma mokra lub BARF. Karmy suche, chodź łatwe w dozowaniu, mogą powodować u kota problemy z nerkami i innymi narządami.

5. DRAPAK
Drapak to także kwestia naszego wyboru, ważne jednak, by był wielkościowo i wagowo dopasowany do naszego kota. Im ciekawszy układ drapaka tym więcej zabawy dla kota. Fajnie też będzie jak pomyślimy o podłogowej macie do drapania, oszczędzi to nasz dywan czy inne meble.

6. TRANSPORTER 
Transporter to też nasz wybór - najlepiej sprawdzają się plastikowe z metalowymi drzwiczkami, by kot w szale plastikowych nie rozwalił (a zdarzały się takie przypadki).
Jednakże dostępne są:

  • Transportery Plastikowe - są wygodne w czyszczeniu, wiele dostępnych kolorów i rozmiarów, czasami posiadają więcej niż jedno wejście, a w niektórych można zamontować kółka
  • Budki wiklinowe - wyglądając całkiem ładnie, niekiedy dostępne w kliku kolorach, nadają się jako transporter lub legowisko
  • Torby Transportowe - wykonane z materiałów tekstylnych, wyjątkowo lekkie, nie zajmują dużo miejsca

7. ZABAWKI
Kilka zabawek na początek, nie za wiele, by kot się szybko nimi nie znudził. Producenci zadbali o to by gamma zabawek była bardzo szeroka, wedle naszego wyboru dobieramy zabawki do kota. Dobrą alternatywą są zabawki DIY, które każdy z nas może wykonać samodzielnie.

8. DUŻO MIŁOŚCI I CZASU
Tego nie trzeba chyba opisywać. Kot potrzebuje miłości, zainteresowania i odpowiedzialnego opiekuna, który zapewni mu dobre życie i nie narazi go na przykre konsekwencje



Olka

Kocia Mama

Cześć, dziękuje, że odwiedziłeś mojego bloga. Zapraszam do obserwowania i komentowania postów. W komentarzach możecie zadawać pytania, na które, wedle możliwości, wam odpowiem :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz